
Jak postupovat při koupi nemovitosti
více v článku...
Koupit v dnešní době nemovitost je bod na programu nejednoho z nás. Lidé koupí bytové jednotky nebo rodinného domu chtějí do jisté míry bojovat s rostoucí inflací a ochránit své úspory, které si dlouhé roky střeží pod polštářem. A nemovitosti se jim jeví stále jako atraktivní, a to především z toho důvodu, že jim poměrně rozumí, respektive nevyžaduje se žádná dávka zvláštních zkušeností, ale mnohdy stačí selský rozum a pomoc zkušeného a spolehlivého realitního makléře, který provede koupí nemovitosti.
Najděte si nemovitost
Kroky začínají tím, že si najdete tu správnou nemovitost. Nezáleží tak úplně na tom, jestli oslovíte realitní kancelář nebo přímého vlastníka nemovitosti, důraz klaďte hlavně na nemovitost v osobním, nikoliv v družstevním vlastnictví. Zatímco v prvním případě bude převod objektu na vaše konto prakticky bezproblémový, v druhém případě by mohlo dojít k několika komplikacím.
Zamiřte na prohlídku
Než se rozhodnete konkrétní nemovitost koupit, ať už se vám bude líbit sebevíc, nezapomeňte si ji naživo prohlédnout. Říká se to velmi snadno – prohlédnout si nemovitost a mnozí tento krok jistě berou jako potřebný. V době panující pandemie se však rozmohl jeden nešvar, a sice virtuální prohlídky, které však nikdy nenahradí ty klasické. Virtuální prohlídky totiž mohou provést člověka tím, jak nemovitost bude vypadat po plánované rekonstrukci, ovšem nemusí vždy ukázat skutečný stav. Proto se raději na prohlídku vydejte tak, jak jste zvyklí.
Vyžádejte si několik dokumentů
Abyste měli jistotu, že kupujete nemovitost v takovém stavu, v jakém vám byla představena, je dobré si vyžádat řadu dokumentů. Aktuální list vlastnictví, nabývací titul (čili darovací nebo kupní smlouvu potvrzující aktuálního majitele), případně doklad totožnosti vlastníka objektu, abyste věděli, od koho nemovitost kupujete.
Nastupuje samotná koupě
Posledním krokem je samotná koupě, při které je dobré mít po boku zkušeného právníka.